Lumos FRPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Mert mindenkinek kell egy kis varázslat az életébe
 
KezdőlapPortalLegutóbbi képekKeresésRegisztrációBelépés

 

 Helyesírás

Go down 
SzerzőÜzenet
Fleur Delacour
Admin
Fleur Delacour


Hozzászólások száma : 74
Csatlakozás ideje : 2010. Apr. 20.
Age : 29

Helyesírás Empty
TémanyitásTárgy: Helyesírás   Helyesírás EmptyCsüt. 12 Május 2011, 18:01

I. A helyes vesszőhasználat legalapvetőbb kritériumai:

1. A tudta/nem tudta kifejezések után szigorúan alkalmazzuk a vesszőt.

Például: Nem tudta, hogy jönni fog. Tudta, mikor fog jönni. Feltétlenül szükséges, mert a tudni ige ebben az értelemben mellékmondatot követel, amit a hogy-gyal vezetünk be, és tudjuk, hogy a hogy elé mindig beszúrjuk azt a kis írásjelet...Smile Persze ez nem igaz akkor, ha például: Nem tudtam jönni...

És van itt olyan forma, amikor a hogy elmarad, viszont a vesszőt továbbra is használnunk kell.

Pl.: Nem tudom, mikor kell megjelennem. Tudtad, melyik feladat lett jó?



2. A vesszőnél még van egy típushiba! Hogy mi ez? A felsorolás és a tagmondatok kapcsolata.

A felsorolás: amikor azonos szófajú (melléknév, ige, főnév, stb.) szavakat pakolunk egymás után, akkor feltétlenül szükséges az a kis vonás közéjük, viszont megjegyezendő, hogy az utolsó felsorolt szó elé beszúrjuk azt az aprócska „és” kötőszót, a példa: Szeretek úszni, írni, olvasni, zenét hallgatni és sétálni.

Óriási felkiáltójel! Hogy miért? Ebben az esetben az „és” elé nem teszünk vesszőt. Egy másik példa: Az úszás, olvasás, játszás és tévézés mind hobbija lehet egy embernek.



Felmerülhet az a kérdés bennetek, hogy akkor mikor rakunk vesszőt az „és” elé? Hát nem akkor, amikor felsorolunk… Viszont, ha két mondatot köt össze, akkor odabiggyesztjük a kis vonást, mint például: Hanna az ablak mellett ült, és Lóci ott játszott mögötte.



Ugyanez érvényes a „vagy” kötőszóra is. Ha két tárgy közül választunk, akkor nincs vessző: Megveszed a kenyeret vagy a zsömlét.

De, ha tagmondatokat kapcsol össze, akkor feltétlenül szükséges a vessző: Elmegyek a könyvtárba, vagy itthon maradok takarítani.



3. Vannak szavak, amelyek elé mindig… ismétlem MINDIG ki kell rakni a vesszőt: a kötőszók (és, vagy, ha, ezért, így, hogy, miközben, stb.), az olyan névmások, mint az aki, ami - és ezek ragozott formái.

Helytelen: Láttam azt a nőt akivel tegnap találkoztam először.

Helyes: Láttam azt a nőt, akivel tegnap találkoztam először.



A na, hát és nos szavak után MINDIG kell a vessző! Kivéve olyan kifejezéseket, mint: Hát persze! Hát még! Hát aztán… stb.



4. A megszólítás előtt

A megszólítás előtt mindig használjuk a vesszőt.

Például: Mondd, Zsóka! Tudtad, Zsóka, hogy…

Helytelen: Mondd Zsóka! Tudtad Zsóka, hogy…

Igaz ez a másféle megszólításokra, mint a kislányom, édesanyám, testvérem, stb.

Mondd, anya! Mit kérdeztél, apa? Láttad azt a nőt, hugi?



II. A szóközök



1. A zárójel

A nyitó zárójel előtt van egy szóköz, viszont utána nincs. A záró zárójel előtt nincs szóköz, utána viszont feltétlenül kell: Zsóka (más néven Queenie) el fog jönni.



2. Idézőjel

Az idézőjelnél ugyanaz az eljárás, mint a zárójelnél: Zsóka édesanyja szavait idézte: „Édesapád büszke lenne rád.”



3. Gondolatjelek

A gondolatjelek előtt (amennyiben nem mondatkezdő) és után mindig van szóköz:

- Szeretek olvasni - jelentette ki Zsóka.

Miután elmegyek a boltba - ami a közelben van -, megcsinálom a házimunkát.



A második mondat egy kivételt képez. Amennyiben két tagmondat közé fűzünk mondanivalót, akkor a második gondolatjel után tesszük a vesszőt, nem az első elé. Vagyis helytelen: Miután elmegyek a boltba, - ami a közelben van - megcsinálom a házimunkát. Ezt tessék elfelejteni!



A kötőjeleknél viszont nincs szóköz! Ezek elválaszthatnak szavakat (megcsinál-tam, Shakespeare-rel), vagy ismétléseket (nagy-nagy, néha-néha, olykor-olykor).



4. Írásjelek után

Minden írásjel után (vessző, pont, kettőspont, pontosvessző, kérdőjel, felkiáltójel) kell egy szókőz, viszont elé sohasem! Ezt jól véssétek az eszetekbe!



III. Írásjelek halmozása

A magyar nyelv nem halmozza az írásjeleket. Viszont vannak megengedett halmozások, ilyen a három pont (…). Meg kell jegyeznem, hogy előtte nincs, utána viszont van szóköz! Helytelen: szeretsz …énekelni? A helyes: szeretsz… énekelni?

Megjegyezendő, hogy mindig három pontból áll… HÁROM, és nem kettő, de nem is négy!

Nem használunk három felkiáltójelet (!!!) vagy kérdőjelet (???), de akármilyen duplázás is lehetetlen, nem megengedett. Legalább is hivatalos szövegben, kritikában már annyit használhattok, amennyit akartok.



ÉS! Még nem számítanak halmozásnak a következő jelek - de csak is ilyen sorrendben:

- ?!

- !?

- …?

- …!




IV. Párbeszédírás

Ez lesz a legnehezebb és legrosszabb rész, szóval minden agytekervényt tessék ide összpontosítani! Köszönet Kreeteekának a példákért.



1.

- Éhes vagyok - mondta Anna.

Hogyha a szöveg után mondta, morogta, suttogta… stb. áll, csak a végére kell pont, és a hozzáfűzés kis betűvel kezdődik.



2.

- Éhes vagyok. - Majd a kezébe vett egy könyvet.

Ha a hozzáfűzött szöveg nem kapcsolódik a "kimondott" mondathoz, kell a pont mindkét mondat után.



3.

- Éhes vagyok - mondta Anna -, te már ettél?

Ha a hozzáfűzés megszakít egy mondatot, így írod.



4.

- Éhes vagyok - mondta Anna. - Mit együnk?

Ha két mondat közé rakod a hozzáfűzést.



5.

- Éhes vagyok – és Anna a kezébe vett egy vajas kiflit.

- Éhes vagyok – azzal Anna elhagyta a helyiséget a konyha irányába.

Ha a mondatot rögtön egy arra vonatkozó cselekvés kíséri.



V. Az idegen szavak toldalékolása

A magyar szavak toldalékolásával remélem, nem vagyunk gondban. Viszont vannak azok a fránya külföldi nevek, kifejezések.

Ha az idegen szó olyan magánhangzóra végződik, amit ki is ejtünk, akkor semmi baj nincs, ugyanúgy hosszúvá változik, mint egy magyar szó esetén.

Pl.: Nora - Norával, Hermione - Hermionéval



Ha az idegen szó olyan magánhangzóra végződik, amit nem ejtünk, akkor kötőjellel kapcsoljuk hozzá a toldalékot.

Pl.: Annie - Annie-vel, Annie-nek, Annie-t, Annie-hez



Ha az idegen szó kiejtett hangra végződik (az angolban ennek számít az y és a w), akkor kötőjel nélkül toldalékolunk.

Pl.: Hilaryvel, Hilarynek, Ashleyvel, Ashleynél, Drewval, Drewnak



Ha egy idegen/magyar vezetéknév kettős mássalhangzóra végződik, akkor a -val, -vel toldalékot kötőjellel kapcsoljuk.

Pl.: Kiss - Kiss-sel, Papp - Papp-pal, stb.



Ha egy idegen/magyar keresztnév kettős mássalhangzóra végződik, akkor a -val, -vel toldalékot közvetlenül kapcsoljuk, és nincs háromszorozódás, marad a kettősség.

Pl.: Lynn - Lynnel, Ann - Annel, Will - Willel, Mariann - Mariannal, stb.



VI. A tago
lás

A tagolás nagyon fontos tud lenni. Mert nemcsak a szemnek zavaró, ha egy hosszú szöveget úgy kell elolvasni a képernyő előtt, hogy közben keresgélni kell, merre is jártunk, hanem bizony az olvasó idegeit is felhúzhatja vele a Kedves Írókolléga. Legalább is engem biztosan! És azért mennyivel jobban néz ki és mennyivel olvashatóbb, ha legalább néha hagyunk egy kis üres sort. De azért ajánlatos egy olyan résznél, ami után egy kicsit másabb téma, vagy rész jön. Így segíthetjük elő az írásunk könnyebb megértését.

From: http://fictions.hu/imagine/
Vissza az elejére Go down
https://lumosfrpg.hungarianforum.com
Fleur Delacour
Admin
Fleur Delacour


Hozzászólások száma : 74
Csatlakozás ideje : 2010. Apr. 20.
Age : 29

Helyesírás Empty
TémanyitásTárgy: Újabb 7 pont   Helyesírás EmptyCsüt. 12 Május 2011, 18:03

I. Az igekötők



1. A leggyakrabban használt igekötők:

abba-, agyon-, alá-, át-, be-, bele-, benn-, egybe-, el-, ellen-, elő-, előre-, fel- / föl-, félbe-, félre-, felül- / fölül-, fenn- / fönn-, hátra-, haza-, helyre-, hozzá-, ide-, keresztül-, ketté-, ki-, körül-, közbe-, közre-, külön-, le-, meg-, mellé-, neki-, oda-, össze-, rá-, rajta-, széjjel-, szembe-, szerte-, szét-, tele-, tova-, tovább-, tönkre-, túl- újjá-, újra-, utána-, végbe-, végig-, vissza-



2. Használatuk



a) Ha az igekötő közvetlenül saját igéje (vagy igeneve) előtt áll, egybeírjuk vele.

Hogy mit takar ez a mondat? Ha a fentebb felsorolt igekötőket használod, és ezt rakod az elejére, akkor azt mindig egybe kell írni az utána írt szóval.



Például: megtudtam, elmondta, felfedte, összebeszéltek, hátranéz, hazavisz, stb…

Meg hozta a kenyeret. – Helytelen, amennyiben nem egy Meg nevű személyről van szó, aki a kenyeret hozta.

Meghozta a kenyeret. – Helyes.



b) Ha az igekötő követi az igét (vagy igenevet), különírjuk tőle.

Vagyis ha írsz egy szót, ami után igekötőt használsz, azt már külön kell írni.



Például: pihend ki (magad), menjetek előre, (ti) mehettek vissza, stb…



c) Az igekötő külön szó marad, ha közte és igéje (vagy igeneve) között más szó is van.

Az eredeti szavad (pl.: menni) nem csak igekötőt kap, hanem közéírsz még egy más szót, ami miatt az igekötős alakja (pl.: elmenni) külön írandó, közé ékelve a szóval. (Pl.: el kell menni)



Például: le kellene tenni (letenni), haza szabad menni (hazamenni), fel sem veszi (felveszi), stb…

Meg kéne tudni, hogy maradunk ennyien, vagy lesz-e új osztálytársunk. – Helyes.

Megkéne tudni, hogy maradunk ennyien, vagy lesz-e új osztálytársunk. – Helytelen.

Meg kénetudni, hogy maradunk ennyien, vagy lesz-e új osztálytársunk. – Helytelen.

Megkénetudni, hogy maradunk ennyien, vagy lesz-e új osztálytársunk. – Helytelen.



d) A megismételt igekötők közé kötőjelet teszünk, és együttesüket egybeírjuk az igével (vagy igenévvel).

Tehát ha egy igekötőt kétszer írsz le egymás után, közéjük kötőjelet írsz, és rögtön utána a szót.



Például: ki-kinéz, meg-megáll, vissza-visszatérve, stb…

John, miközben várt, ki-kinézett az ablakon. – Helyes.

John, miközben várt, ki kinézett az ablakon. – Helytelen.

John, miközben várt, kikinézett az ablakon. – Helytelen.



Az ellentétes jelentésű igekötőket kötőjellel kapcsoljuk össze, és különírjuk őket az igétől (vagy igenévtől).

Például: ki-be járkál, le-föl sétál, össze-vissza lép, stb…

John le-föl sétált a szobában. – Helyes.

John le-fölsétált. – Helytelen.



Amit még külön kell írni az igétől: összevissza (beszél), szerteszéjjel (szór), szerteszét (hever).



e) Az igekötőül is használt határozószót különírjuk akkor, ha határozószói szerepét hangsúlyozzuk.

Az igekötőket nem csak igekötői a szerepben használjuk, hanem meghatározhatunk velük valamit. Ilyen esetekben külön kell írni.



Például: abba tette (amiben volt) / abbahagy (valamit), fenn maradt (az osztályban) / fennmarad (a neve), ide jött (nem a szomszédba) / idejött hozzám, stb…



II. Szavak, amiket nem mindegy, hogy hogyan írunk:



- egyelőre illetve egyenlőre

Az első szót olyan esetben használod, ha azt akarod kifejezni, hogy valami még nem történt meg, valaki még nem cselekedett valamit. Röviden a jelentése: még.

Pl.: Egyelőre nincs kész a fejezet, de később meg fogom írni.



Az egyenlőre szó pedig két egyforma mennyiséget jelöl.

Pl.: Egyenlőre vágtam a tortát (alias: egyenlő szeletekre).



- ugyanaz illetve ugyan az.

Ugyanaz: az, amelyik nagyon hasonlít egy másikra.

Pl.: Én ugyanazt a megoldást mondom, mint John.



Ugyan azt: megvette azt, de nem volt ínyére.

Pl. John ugyan azt mondta, nem biztos, hogy el tud jönni, most mégis itt van.



- fojtani illetve folytatni/folyni

Fojtani: a gyilkolás egy formája, két kézzel…

Pl.: A két kezemmel fojtom meg, ha nem kerül elő azonnal…



Folytatni: valamit tovább csinálni, művelni.

Pl.: A műsor holnap folytatódik.



Folyni: a folyó, vagy bármilyen cseppfolyós állagú folyadék csinálja ezt.

Pl.: A folyó a medrében folyik.



- bocsátani illetve bocsájtani

Bocsátani: ha valaki elnézést kér, és te ezt rendjén találod, akkor ezt csinálod.

Pl.: Megbocsátom bűneidet.



Bocsájtani: valakit kirúgni a munkahelyéről.

Pl.: Tegnap elbocsájtottak, mert sokszor sokat késtem.



- eset illetve esett

Eset: főnév, valamilyen ügy.

Pl.: Ez az eset nagyon bonyolult, szinte megoldhatatlan.



Esett: ige, esni.

Pl.: Leesett az órám, szerencse, hogy nem léptem rá.



- hal illetve hall

Hal: főnév, az állat.

Pl.: De szép ez a hal!



Hall: ige, ezt csináljuk a fülünkkel.

Pl.: Hallottam egy új számot, megmutatom neked.



- acélból illetve a célból

Acélból: abból az anyagból.

Pl.: Ezt a gépet acélból készítették.



A célból: valaminek az okán, valamiért.

Pl.: A célból csináltam ezt a csokrot, hogy neked örömet szerezhessek.



- akárcsak illetve akár csak

Akárcsak: ha helyettesíthető a „mint” kötőszóval.

Pl.: Olyan ez a ház, akárcsak a miénk.



Akár csak: akár csupán

Pl.: Akár csak egy is jönne.



- fogja illetve foglya

Fogja: ige, valamit a kezében tart.

Pl.: Erős kézzel fogja a kötelet, így biztosan ők fognak nyerni.



Foglya: rab, börtönben van

Pl.: Az Azkaban foglya tegnapelőtt szabadult ki.



- irt illetve írt

Irt: valamit eltűntet a föld színéről.

Pl.: Ezt a fajtát kiirtották, mert ártalmasnak találták.



Írt: az írni ige múlt idejű alakja

Pl.: Írt egy hosszú levelet, aminek örültem is, meg nem is.



- ál illetve áll

Ál: hamis, nem igazi

Pl.: Álbajuszt viselt, ami miatt hamar lebukott.



Áll: valakinek az álla, tehát főnév

Pl.: Leesett az álla, úgy meglepték.



Áll: ige, két lábbal.

Pl.: Itt állok és várok rád már legalább negyed órája.



- egyet ért / egyetért

Egyet ért: csak egy dolog jöhet számításba

Pl.: Ez alatt egyet értek: jöjjön el ő!



Egyetért: ugyanaz a véleménye

Pl.: Egyetértek veled, menjünk tehát moziba.



- hirtelen / hírtelen

Hirtelen: azonnal, rögtön, gyorsan

Pl.: Olyan hirtelen jött a hullám, hogy észre sem vettem.



Hírtelen: hír nélküli

Pl.: Odakint a pusztában hírtelen életet élhettem.



- helység / helyiség

Helység: egy város, egy falu

Pl.: Barcs egy helység a déli határon.



Helyiség: szoba, terem

Pl.: Ez a helyiség túl kicsi hármunknak, jobb, ha kimegyek az előtérbe.







III. Szigorúan külön kell írni a következő szavakat:

most már

végül is

amúgy is

addig is



IV. A mutató névmások és a névutók

Az a, e, az, ez mutató névmást egybeírjuk az utána következő névutóval, ha azok egy határozószót alkotnak, ha kötőszószerű szerkezetek, illetve rámutató szerepük van.

Pl.: Ezelőtt másképp hívták.

Ezután mindig jó leszek.

Mindent megbeszéltünk, eszerint cselekedj!

Nincs kétségem afelől, hogy ő tette.

Azalatt, míg nyaraltok, kifestetem a lakást.

Elment anélkül, hogy köszönt volna.

Dolgozz, ahelyett hogy heverészel!



Ha ellenben a névmással nyomatékos rámutatást fejezünk ki, akkor csak a különírás a helyes: a köré a ház köré; a szerint kell eljárni, nem e szerint; a nélkül a könyv nélkül; Itt a hiba, e miatt nem működik a gép. Mindene a zene, csak az iránt érdeklődik. Stb.



V. Az ikerszavak



a) A mindkét tagjukon külön-külön toldalékolható, illetőleg toldalékolt ikerszók elemeit ketőjellel kapcsoljuk össze: irul-pirul, izeg-mozog, hébe-hóba, dimbes-dombos, stb... Mert irult-pirult, izgett-mozgott, stb.



b) A csak a végükön toldalékolható ikerszókat egybeírjuk: mendemonda, csigabiga, limlom, hercehurca, ugribugri, stb... Mert mendemondát, csigabigával, limlomként, stb.





Az azonos tövű szóismétléseket is kötőjellel írjuk:

- addig-addig, egyszer-egyszer, néha-néha



A különböző tövű, de azonos ragú szóismétlések is megkapják a kötőjelet:

- ágas-bogas, agyba-főbe,



VI. Az évszámok

Az évszámot mindig arab számmal írjuk, s utána pontot teszünk; a hónap neve teljesen kiírható vagy rövidíthető, illetőleg jelölhető római számmal is, arab számmal is; a napot mindig arab számmal írjuk, s utána pontot teszünk.

2008. október 17.

2008. okt. 17

2008. X. 17.

2008. 10. 17.

Terjedőben van a pontok nélküli, kötőjellel tagolt forma is:

2008-10-17

2008-02-05



Pontot akkor teszünk az évszám (évszámcsoport) után, ha az utána következő hónapnévvel vagy időt jelölő egyéb szóval nincs birtokviszonyban.

2008. október 17.

2008. októberben, de: 2008 októberében

2008. októberi

2008. évi

2007/2008. évi

2008. szeptember-októberben

2008. október folyamán, de: 2008 folyamán



Az évszámok után a következő esetekben nincs pont:

a) ha az évszámot (évszámcsoportot) névutó vagy névutóból képzett melléknév követi, vagy ha az évszám (évszámcsoport) birtokos jelzője egy másik szónak, nem teszünk utána pontot:

2008 előtt/előtti/után/stb...

2000 és 2008 között

1703-1711 szabadságharca

1944/45 nehéz telén



b) nem teszünk pontot az évszám (évszámcsoport) után, ha a mondatban ez az alany: 1942 fordulópont az emberiség történelmében. 1941-1945 mérhetetlen károkat okozott népünknek.

Elhagyható a pont a zárójelbe tett évszámok mellől is: Az elmúlt év (2007) rendkívül aszályos volt.



Az évet és a napot jelölő számjegyekhez a toldalékok pont nélkül, kötőjellel kapcsolódnak:

az 1838-i árvíz, Magyarország 1514-ben, 1848. márc. 15-én, július 6-ig, 12-től, 12-étől, stb...



Az elseje, elsején, elsejéig (stb) szóalakok számjegyes írása:

1-je, 1-jén, 1-jéig, stb..

Az elseji vagy elsejei szóalakok számjeggyel írva:

1-ji vagy 1-jei



Ha a napok sorszáma után névutó következik, a számok után pontot (vagy a birtokos személyragot) ki kell tenni:

2007. december 20. és 31. között de: 2007. december 20-a és 31-e között.



VII. Egy kis plusz

a) Stilisztikai célból (a szokatlanul hosszú ejtés érzékeltetésére) a magánhangzót jelölő betűket halmozhatjuk is. Például: Één? Góóól! Neeem…



b) Különírjuk egymástól ugyanannak a szónak különböző toldalékokkal ellátott változatait. pl: szemtől szembe, háztól házig, napról napra, szebbnél szebb, stb...



c) Kötőjellel írjuk viszont az olyan módosított alakú szóismétléseket, melyeknek tagjai közül az egyik nem él önállóan: örökkön-örökké, réges-régi, körös-körül, stb...



d) Nemcsak… hanem is… - mint kötőszó.

A nem tagadószó, a nemcsak kötöszó, a nem csak szókapcsolat pedig tagadja a „csak”-ot.
Ebből kifolyólag:

1. A „nemcsak te, hanem én is” esetében a nemcsak kötőszó, egybeírandó
2. „Nem csak te, én is” esetében a „csak”-ot tagadja, különírandó, nincs kötőszói funkciója, a nem tagadószóként jelenik meg.

3. „Nem csak te” esetében szintén nincs kötőszói funkciója, tagadószóként van jelen, ezért szintén különírandó.



Röviden: a nemcsak mindig egybeírandó, kivéve ha a nem a „csak”-ot tagadja.



e) -ban/-ben, -ba/-be

-ban/-ben – a hol? kérdőszóra válasz

Pl.: Hol voltál? Az iskolában. A könyvtárban. A boltban, stb. („Butított” változat lehet az aposztrófos megoldás: Az iskolába’ – de ez gyakori a „paraszti” beszédben.)



-ba/-be – a hová? kérdőszóra válasz

Pl.: Hová mész? Az iskolába. A könyvtárba. A boltba, stb.


From: http://fictions.hu/imagine
Vissza az elejére Go down
https://lumosfrpg.hungarianforum.com
 
Helyesírás
Vissza az elejére 
1 / 1 oldal

Engedélyek ebben a fórumban:Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Lumos FRPG :: .:Általános Tudnivalók:. :: Házirend és Fontos Tudnivalók-
Ugrás: